Vampir animeleri temalı bu listede Japon çizgi filmlerinde vampir konusunu ele alan yapımları bir araya getiriyoruz.

Animelerde ve mangalarda vampirler birçok farklı profilde bulunabiliyorlar. Çoğunlukla korkutucu, kan emici kötü karakterler ya da anti kahramanlar olarak tasvir edilseler de, zaman zaman büyüleyici, bağ kurulabilen ve hatta sevimli yaratıklar olarak da işlenebiliyorlar.

Vampir teması ekranda en sık görülen türlerden birisi. Doğaüstü/fantastik yapımları sevenler için vampir animeleri listeleri oldukça uzun soluklu olabiliyor.

Vampirlerin güçleri, zayıf noktaları, köken hikâyeleri yapımdan yapıma değişse de, vampirler anime dünyasında her zaman güçlü bir şekilde temsil edildi. Bu yapımlarda hikâye Bram Stoker’ın ünlü Kont Drakula’sına da ev sahipliği yapabiliyor, “sıradan” görünümlü bir lise öğrencisine de.

Bu içeriğimizde vampir animeleri denince akla gelen en popüler yapımlardan, gözden uzakta kaldığını düşündüğümüz diğer çizgi filmlere dek kapsamlı bir öneri listesi hazırlamayı hedefliyoruz.

En İyi Vampir Animeleri Öneri Listesi

20. Blood-C (2011)

IMDb Puanı: 6.2

Production I.G. imzalı Blood-C, Blood animesine bağlı olsa da aralarında net bir köprü bulunmuyor. Aksine bu yapım 2005’te çıkan animeden çok daha karanlık bir temaya sahip. Anime yapımı başkarakter Saya Kisaragi’nin kargaşaya sürüklenen hayatını konu alıyor.

Saya, vampir yapımlarının ünlü karakterlerinden biri olan Buffy Summers’ın havasını taşıyor. Gündüz normal bir lise öğrencisi olan Saya, geceleri Elder Bairnler denilen ve insan kanından beslenen yaratıklarla savaşıyor. Bu yaratıklar gündüz de saldırmaya başlayınca Saya çevresinde bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkına varıyor. Gerçeği öğrendiği zaman ise artık hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

19. Vampire Princess Miyu / Kyûketsuki Miyu (1997 – 1998)

IMDb Puanı: 7

Vampire Princess Miyu, oldukça karanlık bir hikâye anlatımına sahip olmasına rağmen içerisinde umut ışığı da barındıran bir anime.

Bir yarı vampir olan Miyu, bir yanda halka açık bir lise öğrencisi gibi bir hayat sürüyor, diğer yanda iblisleri karanlığa geri göndermek için mücadele ediyor.

Miyu, en yakın arkadaşı Larva ile birlikte özel güçlerini kullanarak dünyayı kurtarmak için Shinma adındaki şeytani güçlerle savaşıyor. Vampire Princess Miyu’nun orijinal video animasyonunda Larva, Miyu’yu damarlarında taşıdığı vampir kanından dolayı ölmekten kurtaran kişi olarak biliniyor.

18. Karin (2005 – 2006)

IMDb Puanı: 6.8

Romantik anlatılar bazı vampir animeleri için bir klasik. Chibi Vampire olarak da bilinen serinin kahramanı Karin Maaka, bir vampir ailesinin ortanca çocuğu. Fakat Karin klasik bir ölümsüz gibi davranmıyor. Gündüz dışarı çıkıyor, liseye gidiyor ve aynada kendini görebiliyor.

Karin insanların kanları için onları ısırmıyor, hatta kan tüketmek bir yana çok ciddi burun kanamaları yaşıyor. Bu okula yeni bir öğrencinin nakil olması ile bu durum daha da kötüleşiyor. Yeni öğrenci Kenta, Karin’in kanının daha hızlı akmasını sağlıyor ve anlatı hızlı bir şekilde romantik gençlik dizisi boyutuna taşınıyor.

17. Shiki (2010 – 2011)

IMDb Puanı: 7.6

Shiki iyi kalpli vampirlerin normal bir hayat sürdürmeye çalıştığı şen şakrak bir anime değil. Fuyumi Ono’nun psikolojik korku temalı mangasından uyarlanan anime, türünün örneklerinin çok daha ötesinde. İyiyle kötünün birbirinden ayrılmasının çok zor olduğu bir dünyada hayatta kalma savaşını anlatıyor.

Anime Megumi Shimizu’nun küçük bir Japon kasabasındaki ölümü ile başlıyor. Bu ölüm, normal insanları Shiki denilen vampirlere döndüren bir salgına neden oluyor. Bu sırada kasabanın doktoru insanların yaşadığı korkuya bir çare bulabilmek için insanlığından vazgeçmek zorunda kalıyor.

16. Call of the Night / Yofukashi no Uta (2022)

IMDb Puanı: 7.4

Call of the Night hayatın amacını bulma ve arkadaşlığın gücü hakkında temellendirilmiş ve herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir vampir komedi. Yapım, sekizinci sınıf öğrencisi Ko Yamori’nin toplumun genel kesiminden dışlandığını hissetmesi ve uykusuzluk hastalığı nedeniyle geceleri sokakta gezinmeye başlıyor.

Ko, bir gece yürüyüşü sırasında kendisi gibi yalnız hisseden Nazuna Nanakusa ile tanışıyor ve Nazuna Ko’yu evine davet edince Ko hayatın akışı tamamen değişiyor. Call of the Night vampir animeleri listelerinde olması gereken bir renk.

15. Bakemonogatari (2009 – 2010)

IMDb Puanı: 8

Vampir animeleri birçok farklı kaynaktan ekrana taşınabiliyor. Japon light novel serisine dayanan ve NisiOisiN tarafından yazılan Bakemonogatari gizem, doğaüstü ve psikolojik unsurları içeren bir hikâyeyi konu ediniyor.

Ana karakter olan lise üçüncü sınıf öğrencisi Koyomi Araragi, vampirlikten kurtulup yeniden insan olmasına rağmen insanüstü iyileşme yetenekleri ve gelişmiş görüş gibi bazı yan etkileri hissetmeye devam ediyor. Anime, Koyomi’nin hr şeye rağmen arkadaşı ve sınıf başkanı Tsubasa Hanekawa’nın yardımıyla normal bir öğrenci hayatı yaşama çabasını izliyor.

Yapımın her bölümü farklı bir kızın yaşadığı sorunlara ve Araragi’nin onlara yardım etme çabalarına odaklanıyor. Karakter gelişimi geçmişlerin açıklanması ve derin içsel çatışmalar da hikâyenin önemli unsurları arasında yer alıyor. Yapım, görsel açıdan dikkat çekici bir tarza sahip olmasıyla ve karakterler arasındaki ilişkiler ile öne çıkıyor.

14. Rosario Vampire / Rozario to banpaia (2008)

IMDb Puanı: 6.9

Rosario Vampire’da genç Tsukune Aono, onun gibi kötü notları olan bir öğrencinin iyi bir liseye gidemeyeceğinin farkında varıyor. Tek umudu ise Youkai Academy oluyor. Dışarıdan oldukça normal gözüken bu lisenin içinde insan kılığında canavarlar bulunuyor. Bunlardan biri de animenin adında ismi geçen Rosario. Normal biri gibi gözüken Rosario bir vampir ve bu detay hikâyeyi, okuldaki herkes için farklı bir boyuta taşıyor.

Tsukune sıradan bir insan olduğunu okuldaki çalışanlar dahil herkesten saklıyor. Çünkü gerçek açığa çıkarsa okulun kurallarına göre idam edilmesi gerekecek. Tsukune işte sırtında bu yükle eğitim hayatına devam etmeye çalışıyor.

13. Blood Lad (2013)

IMDb Puanı: 7

Blood Lad, Şeytan Dünyası’nın bir bölümünü yöneten güçlü bir vampir olan Staz Charlie’nin hikâyesini takip ediyor. Ancak Staz, türdeşlerinden farklı bir vampir. Kan içme eğilimi pek fazla yok ve zamanının çoğunu anime izleyip video oyunları oynayarak geçiriyor.

Bir gün Staz, Fuyumi Yanagi adlı genç bir kızla tanışıyor. Fugumi Yanagi, kazayla girdiği bir portalın içinden Şeytan Dünyası’na gelmiş sıradan bir genç kız olarak tasvir ediliyor. Staz ve Fugumi aralarında büyük bir çekim hissetseler de Staz’ın bölgesine yapılan bir saldırı kızın ölümüne neden oluyor. Neticede Fugumi bir hayalete dönüşüyor. Ekibe bir büyücü ve bir yarı kurtadamın da katılmasıyla yol arkadaşları Fugumi’yi yeniden insana dönüştürecek sihri bulabilmek için bir yolculuğa çıkıyorlar.

12. Strike the Blood (2013 – 2022)

IMDb Puanı: 6.9

Strike the Blood, bir light novel serisinden ekrana taşınıyor. Buna rağmen Çin’de yasaklanmasına neden olacak kadar şiddet içermesiyle öne çıkıyor. Tabii bu animenin tamamen kandan ve vahşetten oluştuğu anlamına gelmiyor.

Strike The Blood, doğaüstü olaylarla süslenmiş bir yetişkinliğe erme hikâyesi olarak tanımlanıyor. Itogami Adası’ndaki Şeytan Bölgesi’nde yaşayan Kojou Akatsuki adlı bir öğrenci kaçınılmaz bir kazanın ardından vampir güçleri elde ediyor ve hikâye başlıyor.

11. Servamp (2016 – )

IMDb Puanı: 6.3

Anime dünyasında vampirler her şekilde ve boyutta işlenebiliyor. Bazıları bulundukları dünyaya hakim olmaya kararlıyken bazıları da oturup hiçbir şey yapmamayı tercih ediyor.

Servamp da bunlardan biri. Lise öğrencisi Mahiru Shirota bir sokak kedisini eve getiriyor ve ona Kuro adını veriyor. Bir gün koltuğunda kedisi yerine genç bir adam ile karşılaşıyor. Mahiro bu genci sokağa çıkardığında genç tekrar Kuro’ya dönüşüyor. Servamp, buna şahit olan şaşkın çocukla hiçbir işe yaramayan tembel vampirin hikâyesini konu alıyor.

10. Noblesse (2020)

Vampir Animeleri

IMDb Puanı: 7.1

Noblesse Son Jeho tarafından yazılmış Güney Kore dijital çizgi romanı Noblesse’den uyarlanıyor.

Animede yüzyıllar önce insana benzeyen, ölümsüz ve doğaüstü yaratıklardan oluşan eski bir ırk olan “soylular” adlı bir ırk bulunuyor. Bu soylular, tanrı ve hükümdar olarak görülüyor, saygı duyuluyorlar. Soylular arasında Cadis Etrama di Raizel veya “Rai” adı verilen, soyluların en soylusu olan “Noblesse” da bulunuyor.

820 yıllık uzun bir uykudan uyanan Rai, sadık ve kendini ona adamış hizmetkârı Frankenstein’ın izini sürmeye başlıyor. Frankenstein’ın şu an Ye Ran Lisesi’nde müdür olduğunu öğrenen Rai liseye öğrenci olarak kayıt yaptırıyor ve yeni karşılaştığı karmaşık dünyadaki yaşamı çözmeye çalışıyor.

9. Black Blood Brothers (2006)

IMDb Puanı: 6.9

Black Blood Brothers, Kohei Azano tarafından yazılmış bir light novel uyarlaması olarak ekrana taşınıyor. Anime Mochizuki Kardeşler’in -Jirou ve Kotaro’nun- hikâyesini anlatıyor. Jirou ve Kotaro, Çok güçlü bir vampir soyu olan Old Blood’ın tek ve son torunlara olarak biliniyor. Jirou, Kutsal Savaş’ın kahramanıydı ve Kowloon Çocuklar adlı güçlü bir vampir grubunu tek başına yenmeyi başarmıştı.

İkili daha sonra Kowloon Çocuklar’dan bazılarının hâlâ hayatta olduğunu ve Özel Bölge’ye (gizli bir barikatla korunan önemli bir şehir) girmeye çalıştıklarını fark ediyor. Bunun üzerine tekrar savaş için hazırlanıyorlar. Kotaro, Kowloon tarafından esir alınınca işler daha da karışıyor. Jirou, kardeşini kurtarmak için her yolu denemek zorunda kalıyor.

8. Trinity Blood (2005)

IMDb Puanı: 7.1

24 bölümlük bu vampir animesi Sunao Yoshida’nın light novel’ından uyarlanıyor. Animenin başkarakteri Abel Nightroad, vampir kanıyla beslenen Crunsik adındaki bir vampir ırkından geliyor. İnsanlar ve vampirler arasında geçen 900 yıllık kanlı savaştan sonra dünya, Vatikan ve Yeni İnsan İmparatorluğu olarak ikiye bölünüyor ve bir soğuk savaş başlıyor.

Savaşa rağmen insanların ve vampirlerin pek çoğu uyum içinde yaşadıkları eski günleri özlüyorlar. Abel, kendi amaçları doğrultusunda iki cepheyi birbirine düşürmek için manipüle etmeye çalışan Rosenkreuz Tarikatı’na karşı çıkıyor ve Vatikan’ın yanında savaşa giriyor.

7. Blood+ (2005 – 2006)

IMDb Puanı: 7.6

Vampir animeleri listesine Blood+ ile devam ediyoruz. Blood: The Last Vampire anime filminden esinlenilmiş bu yapım, 2005 yılında Japonya’nın Okinawa şehrinde geçiyor. Başkarakter Saya Otonashi, onu evlat edinen aileyle mutlu mesut yaşayan sıradan bir öğrenci olarak tasvir ediliyor.

Geçmişine ve gerçek ailesine dair hiçbir şey hatırlamayan Saya’nın hayatı yarasa benzeri bir canavar olan Chiropteran tarafından saldırıya uğradıktan sonra değişiyor. Saya, kanı canavarlar için zehirli olduğu için onları yenebilecek tek kişinin kendisi olduğunun farkına varıyor. Arkadaşlarıyla birlikte dünyayı bu yaratıklardan temizlemeye ve geçmişini araştırmaya karar veriyor.

6. Seraph of the End / Owari no Seraph (2015 – 2016)

IMDb Puanı: 7.4

Bu 24 bölümlük anime Takaya Kagami’nin aynı adlı manga serisinden uyarlanıyor. 16 yaşında bir çocuk olan Yuichiro, dört yıl önce meydana gelen bazı olayların intikamını almak için hayatını vampirleri öldürmeye adıyor.

2012 yılında ortaya çıkan bir virüs, dünyadaki 13 yaş üstü nüfusu öldürmeye başlıyor. Böylece vampirler dünyanın derinliklerinden çıkıp insanlığa boyun eğdirme fırsatı yakalıyor. İnsanlığın yalnızca vampirlere düzenli kan sağlayan üyeleri hayatta kalabiliyor.

12 yaşındaki Yuichiro ise arkadaşlarıyla beraber kaldıkları yetimhaneden kaçma kararı alıyor ve arkadaşlarının gözleri önünde öldürülmesinin ardından kendi intikam hikâyesini yazmaya başlıyor. Böylece vampir animeleri listesine üst sıralardan bir bilet elde ediyor.

5. Castlevania (2017 – 2021)

IMDb Puanı: 8.3

Vahşet ve aksiyonun buluştuğu Netlix yapımı Castlevania, Konami’nin aynı adlı oyunundan uyarlanıyor. Yaratıcı ekibi nedeniyle vampir animeleri listesine dahil edilişi tartışmalı olsa da Castlevania birçok izleyici için olmazsa olmaz bir vampir anlatısı.

Yapımda Drakula’nın insan eşi, cadılık iddiasıyla kazıkta yakılınca Drakula intikamını almak için Romanya’nın üzerine iblislerini salmaya karar veriyor.

Aforoz edilmiş ve gözden düşmüş bir canavar avcısı olan Trevor Belmont, güçlü bir sihirbaz ve Sözcü olan Sypha Belnades ve onun taktiklerine karşı çıkan Drakula’nın dampir (melez vampir) oğlu Adrian Tepes/Alucard ile güçlerini birleştiriyor. Drakula kendisine güçlü vampirlerden oluşan bir ordu kuruyor. Trevor ve ekibi ise Eflak’ı Drakula’nın işgalinden kurtarmak için mücadele ediyor.

4. Vampire Hunter D / Kyûketsuki hantâ D (1985)

IMDb Puanı: 7

Vampire Hunter D, 1983’te yayınlanmaya başlamış bir roman serisinden uyarlanıyor. Bu animeden önce aynı seri ayrıca sesli dramaya, video oyununa, manga serisine ve 2 anime filmine de adapte edilmişti.

Vampire Hunter D karanlık hikâyesiyle öne çıkıyor ve vampir animeleri listesinde kuşkusuz “olmazsa olmaz” sıfatıyla yer alıyor. Anlatı, korkunç bir nükleer savaşın ardından kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. Dünya artık yalnızca acımasız canavarlar ve insanlara kalıyor. D de bunlardan birisi. Muazzam güçlere sahip, cesur ve yalnız bir anti-kahraman olan D; seinen türünü seven hayranlar için oldukça cezbedici bir anime olarak adından söz ettiriyor.

3. Vampire Knight / Vanpaia naito (2008)

IMDb Puanı: 7.3

Vampir animeleri üzerine bir öneri listesi, aşk temalı yapımlar olmadan olmaz. 26 bölümlük Vampire Knight, bir shojo manga serisinden (genç kızlara yönelik bir manga türü) ekrana taşınıyor. Matsuri Hino tarafından yazılan hikâye, lise çağında vampirlere karşı koruyucu olan Yuki Cross’u konu alıyor. Yuki, Cross Akademisi öğrencisi, ayrıca okul müdürü Kaien Cross’un da kızı olarak yapımda yer alıyor.

Vampirleri avlamak için yetiştirilmiş bir insan olan Yuki, kendisini iki vampirle beraber bir aşk üçgeninde buluyor. Yuki’nin insan olarak büyümüş ancak bir ısırıkla vampire dönüşmüş olan üvey kardeşi, vampir avcısı Zero Kiryu ve Yuki’yi küçükken kurtaran safkan vampir Kaname Kuran üçgenin diğer köşelerinde Yuki’yi bekliyor.

2. Dance in the Vampire Bund / Dansu in za vanpaia bando (2010)

IMDb Puanı: 6.5

12 bölümlük Dance in the Vampire Bund animesi, Nozomu Tamaki’nin mangasından ekrana taşınıyor. Yapımda tüm vampirlerin Prenses Hükümdarı Mina Tepeş, Tokyo kıyılarında yapay bir ada olan Bund’ı kuruyor. Bund, vampirlere insanlardan gizlenerek barış içinde yaşamaları için Japon hükümeti tarafından tahsis ediliyor.

Mina bir talk şov programında varlıklarını ilan ediyor ve dostane bir şekilde birlikte yaşama arzusunu dile getiriyor. Fakat ön yargılı insanlar ve vampirler, ırklar arasında uzlaşma yapılmasını engelliyor. Mina, Bund’u düşmanlara karşı savunmak, adalet ve barış için savaşmaya devam etmek zorunda kalıyor.

1. Hellsing Ultimate [OVA] (2006 – 2012)

IMDb Puanı: 8.2

10 bölümlük bir OVA olan bu anime Kouta Hirano’nun Hellsing mangasının ikinci anime uyarlaması olarak ekrana taşınıyor. 2001 – 2002 yılları arasında yayınlanmış olan 13 bölümlük ilk uyarlamanın devamı niteliğini taşıyan Hellsing Ultimate, ilk uyarlamaya göre aslında daha sadık bir uyarlama olarak tasarlanıyor.

Hikâye, Abraham Van Hellsing tarafından kurulan Kraliyet Protestan Şövalyeleri Tarikatı’nı konu alıyor. Kraliyet onun soyundan gelen, zorlu bir vampir avcısı olan Sir Integra Hellsing tarafından yönetiliyor. Gizemli ve son derece güçlü bir vampir olan Alucard ve Alucard’ın yeni vampire dönüşmüş yardımcısı Seras Victoria da Integra’ya katılıyor ve birlikte İngiltere’yi ele geçirmeye çalışan doğaüstü düşmanlara karşı savaşıyorlar. Hellsing, öyle ya da böyle söz vampir animeleri üzerine açıldığında akla gelen ilk yapımlardan birisi.

En iyi vampir animeleri listesinde sizce başka hangi yapımlar yer alabilir? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşarak görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR


Vampir animeleri listesine benzer daha fazla içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla anime içeriği için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Source link

מאמרים מומלצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *